Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..

ORGANİK BAL TERCİH EDİN

ORGANİK BAL TERCİH EDİN
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2013-10-19 - 11:49 - Bu haberi 1157 kişi okudu.


Malatya Balını Yaşatma Derneği\'ni kurma çalışması yürüten Gaffar Gülşen, Malatya balının tamamen saf ve organik olduğunu; bu sebeple vatandaşlardan Malatya balını tercih.

Malatya Balını Yaşatma Derneği'ni kurma çalışması yürüten Gaffar Gülşen, Malatya balının tamamen saf ve organik olduğunu; bu sebeple vatandaşlardan Malatya balını tercih etmelerini istedi.


Malatya Merkez Tecde Mahallesi'nde arıcılık mesleğini babasından devraldığını söyleyen Gülşen, "Yaklaşık 30 yıldır arıcılık işiyle uğraşmaktayım. Malatya'nın birçok bölgesinde bulundum. Malatya'da arıcılık yapan arkadaşların ballarının saf ve organik olduğunu söyleyebilirim. Malatya'da arıcılık yapan arkadaşlar ilkbaharla birlikte arı kovanlarını Malatya'nın çeşitli dağ ve köy meralarına götürmekteler. Arılar burada bulunan çeşitli çiçeklerden topladıkları çiçek polenlerini Bala dönüştürmekteler. Bal yapma mevsiminde arılara kesinlikle şeker verilmemektedir. Arılar tamamen doğal ortamda bulundukları bölgedeki çiçeklerden elde edilen polenle bal yapmaktalar" dedi.


"Malatya bal piyasasında satılan her bal Malatya balı değildir" diyen Gülşen, açıklamalarını şöyle sürdürdü:


"Malatya balı, bu yıl takriben 20 ton civarındadır. Ancak Malatya bal piyasasında takriben 50 ton civarında bal olduğu söyleniyor. Malatya bal piyasasına diğer illerden tonlarca bal getirilmektedir. Elbette ki serbest piyasa ekonomisinde nasıl ki bizler dışarıya bal gönderiyorsak diğer illerden de ilimize bal gelecektir. Ancak getirilen bu ballar Malatya balı diye satılmaktadır. Dışarıdan getirilen balları satan arkadaşlar sattıkları balı Malatya balı diye satmamalılar. Sattıkları balları Malatya balı veya hangi ilin balı olduğunu kategorilendirmeleri halinde Malatya balının gerçek değerinin anlaşılacağı gibi vatandaşların da Malatya balını tercih etmeleri sağlanacaktır.


Gerek Malatya bal üreticileri gerekse bal satışı yapan esnaf arkadaşlar Malatya balına sahip çıkmalılar. Bizler balımıza sahip çıktığımız taktirde Malatya balı hem gerçek değerinde satışı olacak hem de Malatya balı tercih edilecektir."
Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
47781
Güvenlik kodu giriniz
: